Aktualności

10.02.2017

AN-124 Rusłan na łódzkim lotnisku

AN-124 Rusłan na łódzkim lotniskuWe środę na łódzkim lotnisku wylądował samolot transportowy AN-124 Rusłan. Przyleciał do Łodzi po helikopter wyremontowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1. Z ładunkiem odleciał do Senegalu.

AN-124 Rusłan to jeden z największych samolotów transportowych na świecie produkcji radzieckiej. Jego rozpiętość skrzydeł to 73 metry, a długość 69 metrów. Napędzają go cztery silniki odrzutowe. Zasięg samolotu to 16 tysięcy kilometrów. Może lecieć z maksymalną prędkością 850 km/godz. Lądowanie takiego kolosa zawsze budzi na lotniskach zainteresowanie. 
- To największy w historii samolot przylatujący i obsługiwany w pełni na naszym lotnisku i drugi samolot transportowy na świecie o drugim największy, udźwigu oraz o drugiej największej przestrzeni ładunkowej. To wydarzenie dla każdego lotniska w Europie Środkowej. Nasze służby operacyjne, techniczne, handlingowe są bardzo dobrze przygotowane w każdej chwili do przyjęcia takiego samolotu – mówi Tomasz Szymczak, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta. 
AN-124 Rusłan przyleciał na łódzkie lotnisko z Sofii. Przez tylną rampę załadowano towar, a przez podnoszony dziób samolotu wciągnięto na pokład śmigłowiec Mi-24. Cała operacja trwała trzy godziny. 
(zdjęcia: Andrzej Amerski i Andrzej Wrona)

UWAGA!! Konkurs na najlepsze zdjęcie „Rusłana”
Wszystkich pasjonatów fotografii i sympatyków naszego lotniska, którzy uwiecznili naszego olbrzymiego gościa w minioną środę, zapraszamy do udziału w konkursie "Rusłan w Łodzi". Każdy może przysłać do nas zdjęcia (maksymalnie trzy fotografie wielkości 3 MB) na adres: marketing@airport.lodz.pl. Czekamy do wtorku 14 lutego. Zaproszeni do rozstrzygnięcia konkursu spotterzy wybiorą najlepsze zdjęcia, które pokażemy na naszym fanpage'u. A z tych najlepszych wybierzemy trzy naj-najlepsze i nagrodzimy zestawami gadżetów lotniskowych.

Regulamin konkursu (plik PDF)
powrót
  •