Dlaczego Łódź

Łódź to miasto niezwykłe - warto zatrzymać się tu na dłużej, by zanurzyć się w jego niepowtarzalnej atmosferze i przeżyć niezapomnianą przygodę!


Swój specyficzny charakter Łódź zawdzięcza wielokulturowym korzeniom - historię miasta tworzyli m.in. Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Do dziś w Łodzi można podziwiać kamienice wzniesione przez żydowskich i niemieckich właścicieli, świątynie prawosławne: archikatedralną cerkiew pw. św. A. Newskiego i cerkiew pw. św. Olgi oraz kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Mateusza.

Na Starym Cmentarzu (przy ul. Ogrodowej) spoczywają obok siebie katolicy, ewangelicy, wyznawcy prawosławia, a na największym w Europie Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej można odnaleźć mauzolea łódzkich fabrykantów oraz pole gettowe ofiar eksterminacji Żydów przez Niemców podczas
II wojny światowej.

Jednak, by lepiej poznać historię Łodzi, trzeba odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi. Mieści się w największym w Polsce pałacu fabrykanckim rodziny Poznańskich i sąsiaduje z ogromnym XIX-wiecznym kompleksem fabrycznym, który kilka lat temu został poddany rewitalizacji. Obecnie na tym obszarze znajduje się centrum rozrywkowo-kulturalno-handlowe Manufaktura. Osoby lubiące robić zakupy z pewnością znajdą coś dla siebie w ponad trzystu sklepach i markowych butikach. W pofabrycznych budynkach mieszczą się liczne restauracje, puby i kawiarnie, dyskoteki, kino, centrum wspinaczkowe, kręgielnia oraz siedziba Muzeum Sztuki w Łodzi - ms².

Sercem Łodzi jest jednak ulica Piotrkowska - najdłuższy deptak w Polsce, na którym odbywają się festyny, jarmarki, happeningi artystyczne i to tutaj - w restauracjach, pubach i klubach toczy się nocne życie Łodzi.

Miłośnicy architektury przemysłowej z pewnością wybiorą się do Skansenu Miejskiej Architektury Drewnianej, a także odwiedzą Księży Młyn - XIX-wieczne imperium Scheiblerów i Grohmanów.


Musisz zobaczyć:
 
Najważniejsze festiwale w Łodzi:
 
Wizytówką Łodzi jest Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera. Absolwentami szkoły są m.in. Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi czy Andrzej Wajda. Fanom polskiego kina Łódź proponuje jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, poświęcone polskiej sztuce fotografii, mediów i polskim superprodukcjom. Jak przystało na stolicę polskiego kina, Łódź ma także swoją Aleję Gwiazd. "Gwiazdy" na ulicy Piotrkowskiej mają m.in. Agnieszka Holland, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski oraz związani z Łodzią aktorzy: Leon Niemczyk, Bogumił Kobiela, Zbigniew Cybulski.

Dzisiejsza Łódź to przede wszystkim miasto festiwali - największe z nich to: Fotofestiwal, Explorers Festival, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Łódź Czterech Kultur, Łódź Design, Mediaschool, Fashion Philosophy Fashion Week Poland.